Haber Sentez – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

AB’den Batı Balkanlar, Ukrayna ve Moldova’nın üyeliğine destek

Avrupa Birliği (AB), Batı Balkan ülkeleri ile Ukrayna ve Moldova’nın AB’ye üyelik perspektiflerine dayanağını yineledi.

AB’den Batı Balkanlar, Ukrayna ve Moldova’nın üyeliğine destek
22 Ağustos 2023 - 9:00

AB Kurulu Lideri Charles Michel ve AB Komitesi Lideri Ursula von der Leyen, Yunanistan’ın başşehri Atina’da AB-Batı Balkanlar Doruğu ve bölgedeki ülkelere üyelik perspektifi verilen Selanik Bildirgesi’nin 20. yıl dönümü vesilesiyle akşam yemeğine katıldı.

Eski ismiyle Twitter olan toplumsal medya platformu X üzerinden açıklama yapan Michel, Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy ve Moldova Cumhurbaşkanı Maia Sandu ile verimli görüşmeler yaptığını kaydetti.

Michel, “Batı Balkanlar, Ukrayna ve Moldova ortak bir Avrupa mirasına, tarihine ve geleceğine sahiptir. Genişleme, kıtamızda barışı, güvenliği ve refahı teşvik etmek için güçlü bir araç olan AB’nin en değerli önceliği olmaya devam ediyor. Bu Avrupa vizyonunu, gerçeğe dönüştürmek için ileriye dönük bir yol bulmalıyız.” bildirisini verdi.

Von der Leyen de “AB’ye üye olmaya aday dostlarımızı daha süratli, bize çok daha yakın bir hale getirmemiz gerekiyor. Doğu ve Batı Balkanlar’daki komşularımız ve ortaklarımızın Avrupa perspektifini görüşmek üzere Atina’da bulunmaktan memnuniyet duyuyorum. Bölgelerimiz ortasındaki mahzurları kaldırmaya devam edeceğiz.” sözlerini kullandı.

Von der Leyen, toplantı kapsamında ikili görüşmeler yaptı.

Kosova Başbakanı Albin Kurti ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile başka farklı buluştuğunu bildiren von der Leyen, Kosova’nın kuzeyindeki tansiyonları azaltma, AB’nin kolaylaştırıcı diyaloğuna dönme ve Kosova ile Sırbistan ortasındaki alakaların olağanlaşmasına ait mutabakatları uygulama mevzularını ele aldığını belirtti.

Batı Balkanlar’daki 6 ülke, 2003’te Yunanistan’ın Selanik kentinde düzenlenen AB Başkanlar Tepesi’nde “potansiyel aday” ülke olarak belirlenmişti. Bosna Hersek ve Kosova hala “potansiyel aday” ülkeler olarak sayılırken Karadağ, Sırbistan, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya yıllar içinde “aday ülke” statüsünü almıştı.

Ukrayna ve Moldova da Haziran 2022’de aday ülke ilan edilmişti.

hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş

Copyright © 2023 - Tüm hakları saklıdır. Haber Sentez