Haber Sentez – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

AB’den Çin’e olan ekonomik bağımlılıktan kurtulma vurgusu

Von der Leyen, Brüksel’de Birlik üyesi ülkelerin önderlerini bir ortaya getiren iki günlük toplantının akabinde basına açıklamalarda bulundu …

AB’den Çin’e olan ekonomik bağımlılıktan kurtulma vurgusu
25 Kasım 2022 - 19:00

Von der Leyen, Brüksel’de Birlik üyesi ülkelerin önderlerini bir ortaya getiren iki günlük toplantının akabinde basına açıklamalarda bulundu.

Çin ile ilgiler konusunun etraflıca tartışıldığını belirten von der Leyen, bu ülkeyle tansiyonun arttığına tanıklık ettiklerini lisana getirdi.

Von der Leyen ülkeyi yöneten Komünist Partinin (ÇKP) 20. Ulusal Kongresinde Devlet Lideri Şi Cinping’in “iddialı rotasını” devam ettirme tarafında iletiler verdiğini, Çin’in global tesirini ve Doğu Asya’da egemenlik kurma misyonunu sürdüreceğinin açık formda görüldüğünü tabir etti.

“Bu çerçevede Çin ile ilgimiz hakkında çok yeterli stratejik görüşme gerçekleştirdik. Açıkçası bağımlılıklar kelam konusu olduğunda çok önlemli olmalıyız. Dersimizi aldık.” diyen von der Leyen ham unsur ve teknolojide bağımlılıktan kurtulmak istediklerinin altını çizdi.

– Ukrayna’ya ayda 1,5 milyar euro dayanak verme hazırlığı

AB Kurulu Lideri, Ukrayna’ya mali takviye sağlamanın kıymetini işaret ederek daha evvel bu ülkeye yıl sonuna kadar toplam 9 milyar euroluk makro finansal dayanağı taksitler halinde vermeyi kabul ettiklerini anımsattı.

AB ve üye ülkelerin bu yıl başından beri Ukrayna’ya toplam 19 milyar euro takviye verdiğini söz eden von der Leyen, başkanların Ukrayna’ya gelecek yıl sağlanacak takviyeye odaklandıklarını anlattı.

Von der Leyen “Ukrayna’nın öngörülebilir ve istikrarlı gelir akışına sahip olması çok değerli.” diye konuştu.

Ukrayna’nın yalnızca temel muhtaçlıklarını karşılamak için aylık 3-4 milyar euroya gereksinimi olduğunu duyurduğunu işaret eden von der Leyen, bunun AB, ABD ve çeşitli finans kuruluşları tarafından finanse edilmesi gerektiğini belirtti.

Von der Leyen, toplantıda, Ukrayna’ya aylık 1,5 milyar euroluk kaynağın AB tarafından finanse edilmesinin ele alındığını aktardı.

Bunun gelecek yıl Ukrayna’ya toplam 18 milyar euro dayanak manasına geldiğini lisana getiren von der Leyen, böylelikle Ukrayna’nın istikrarlı ve öngörülebilir gelir akışına kavuşabileceğini kaydetti.

AB Kurulu Başkanı​​​​​​​, bu hususta çalışma yapacaklarına dikkati çekerek “Maliye bakanlarını uygun mekanizmayı geliştirmekle görevlendirdik.” diye konuştu.

– Ukrayna’nın tekrar inşası için global ortaklarla çalışma mesajı

Ukrayna’nın yine inşası konusuna da değinen von der Leyen “Bu büyük bir vazife.” sözünü kullandı.

Bu misyonun AB tarafından tek başına üstlenilmeyeceğini vurgulayan von der Leyen, global ortaklarla çalışacaklarını tabir etti.

Zirvenin karar bildirisinde de Ukrayna’nın tekrar inşası konusunda “AB Kurulu, AB ve milletlerarası maddelere uygun biçimde dondurulmuş varlıkların Ukrayna’nın tekrar inşasında kullanılması konusunda AB Komitesini seçenekler sunmaya davet eder.” tabiri yer aldı.

– AB yaptırımları ve üçüncü ülkeler

Von der Leyen, bir Yunan gazetecinin üçüncü ülkelerin Rusya’ya yönelik AB yaptırımlarının “etrafından dolanması” konusundaki görüşlerini sorması üzerine, bu hususta kaygılı olduklarını söyledi.

Bu nedenle AB’nin son yaptırım paketinde AB mallarını üçüncü ülkeler üzerinden Rusya’ya gönderenlerin yaptırımlara dahil edilebilmesine imkan verdiklerini kaydeden von der Leyen, bu mevzuda müsamaha gösterme niyetinde olmadıklarını belirtti.

Von der Leyen, yaptırımların takibi konusunda temsilci atayacaklarını, bu temsilciyi müşahedelerini iletmek üzere üçüncü ülkelere gönderebileceklerini aktardı.

hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş

Copyright © 2023 - Tüm hakları saklıdır. Haber Sentez