Haber Sentez – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Bakan Kacır, TÜBİTAK destek programı üst limitlerinin artırıldığını bildirdi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Dayanak Programları Başkanlığı (TEYDEB) tarafından yürütülen takviye programları üst limitlerinin artırıldığını belirtti.

Bakan Kacır, TÜBİTAK destek programı üst limitlerinin artırıldığını bildirdi
20 Ağustos 2023 - 21:00

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya nazaran Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, teknoloji tabanlı teşebbüslerin Türkiye’nin amaçlarına ulaşmasında, Türkiye Yüzyılı’nı inşa etmede lokomotif misyonu göreceğinin, özgün ve yenilikçi eserlerin üretilmesine liderlik edeceğinin şuurunda olarak dayanakları artırdıklarını kaydetti.

Kacır, girişimcilik ekosisteminin önünü açmaya devam edeceklerine dikkati çekti.

Sanayi bölümündeki insan kaynağının değerine değinen Kacır, şu sözleri kullandı:

“Küresel rekabet ortamının yine formlandığı bir periyottan geçiyoruz. Parlak bir fikrin ürettiği katma bedel, oluşturduğu istihdam iktisadın itici gücü olabiliyor. Endüstrideki insan kaynağını artırmayı ve sanayi kuruluşlarına da dayanak olmayı sürdüreceğiz. Tıpkı vakitte AR-GE projesi gerçekleştiren kuruluşların finansmana erişimini de kolaylaştırmaya devam edeceğiz.”

Yeni dayanak üst limitleri

Gençlerin teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirlerini katma pahalı teşebbüslere dönüştürebilmeleri hedefiyle “hibe destek” formunda başlatılan BİGG Programı takviye üst limiti 450 bin liradan 900 bin liraya çıkartıldı.

KOBİ’lerin TÜBİTAK AR-GE dayanağı süreçlerine girişte ağır olarak kullandıkları KOBİ AR-GE Başlangıç Takviye Programı Proje Bütçesi üst limiti 1 milyon 200 bin liradan 2 milyon 400 bin liraya yükseltildi.

Üniversitelerdeki bilgi birikiminin endüstriye aktarılarak ticari hayata kazandırılmasında değer taşıyan Üniversite-Sanayi İşbirliği Takviye Programı kapsamında üst limit 1 milyon lira yerine 1,5 milyon lira oldu.

Yeni üst limitler, şimdi müracaat yahut kıymetlendirme süreci devam eden projeler için de geçerli olacak.

TÜBİTAK dayanaklarından yararlanarak AR-GE projesi gerçekleştiren kuruluşların finansmana erişimini değerli ölçüde kolaylaştıran senetle transfer (ön ödeme) limiti de 3 kattan fazla artırıldı.

Buna nazaran; 1501, 1507, 1509 ve 1511 dayanak programları ile Yenilik Takviye Programı Uygulama Temelleri Yönergesi kapsamında senetle transfer ödemesi (ön ödeme) üst limiti 300 bin liradan 1 milyon liraya çıkartıldı. Bu takviye, proje dayanak müddeti devam eden, 1 Temmuz 2023 tarihinden sonra devir raporu sunulmuş yahut sunulacak projelere uygulanacak.

hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş

Copyright © 2023 - Tüm hakları saklıdır. Haber Sentez