Haber Sentez – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Bolat: Fırsatçılık yapmak isteyenlere alan vermemeye kararlıyız

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, “İç piyasada Ticaret Bakanlığı olarak stokçuluk ve fırsatçılık yapmak isteyenlere alan vermemeye kararlıyız. Kasa ve raf fiyatları ortasında tüketiciyi aldatmaya çalışanlara karşı katiyen müeyyideler, yaptırımlar,…

Bolat: Fırsatçılık yapmak isteyenlere alan vermemeye kararlıyız
01 Eylül 2023 - 3:00

İl programları hasebiyle Kars’a gelen Bakan Bolat, hükümet olarak önceliklerinin enflasyonla gayret olduğunu söyledi. Bolat “Kamunun bu mevzuda çok değerli ıslahat önlemleri var. Önümüzdeki hafta orta vadeli 3 yıllık program OVP açıklanacak. Türkiye iktisadının yeni çıpası orta vadeli program olacak. Hepinizin orta vadeli programdaki maksatları, refah tekliflerini takip etmenizi tavsiye ediyorum. Orada Türkiye’nin 3 yıl içinde en önemli makroekonomik göstergeleri de hangi amaçlara ulaşacağının varsayımları ve yol haritası yer alacak.” sözlerini kullandı.

“Depremden ötürü ihracatta 8,5 milyar dolarlık şu ana kadar bir kayıp yaşadık”

Bolat, bu süreçte Türkiye’nin yüzde 4 civarında bir büyüme yakalamasının sevindirici olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“Ocak 2020’ye nazaran 4 milyona yakın yeni istihdam meydana getirdik. 4 milyon insanımıza iş bulduk ve ulusal gelirimizi 906 milyar dolara, kişi başına ulusal gelirlerimizi 10 bin 655 dolara çıkardık. İhracatımızı da bu güç periyotta bile 254 milyar dolara, geçen yıl prestijiyle taşımayı başardık. Bu yıl dünyada emtia fiyatlarında önemli bir düşüş var. Güçlü gelişmiş ülkelerin taleplerinde büyük bir gerileme var. Çin’in bile ihracatı ve ithalatında yüzde 14-17 geçen ay bir düşme gerçekleşti. Buna karşın biz ihracat düzeyimizi koruyoruz, son 12 ay prestijiyle 253-254 milyar dolar düzeyindeyiz. Pazartesi günü ağustos ayı ihracat sayısını açıklayacağız. Şubat ayı kayıp bir aydı. Sarsıntı olunca ihracatımız 6-6,5 milyar dolar azaldı. O ay geçen yılın tıpkı ayına kıyasla şubattan ağustosa kadar zelzele bölgesinde 2,5 milyar dolar ihracat kaybımız var. Yani sarsıntıdan ötürü ihracatta 8,5 milyar dolarlık şu ana kadar bir kayıp yaşadık.”

Bakan Bolat, “Yaşanmasını hiçbir vakit istemeyeceğimiz afetlerden kaynaklı biz ihracat gayemiz olan 265 milyar doları rahatça yakalayabilecektik. Dünya fiyatları düştü ve dünya ihracatı 0’a yakın dinginleştiği halde, inşallah bu yılı atlayacağız. Gelecek yıl da ihracatımızda büyük bir ivme bekliyoruz. ‘Tek yol ihracatımızı arttırmak’ diye bir sloganla dünya ihracatındaki payımızda yüzde 1,20’ye 5 yıl sonra çıkarma amacımız var. Hizmet ihracatımızı inşallah 5 yıl içinde 200 milyar dolara çıkarma maksadımız var.” sözlerini kullandı.

“Tüketiciyi aldatmaya çalışanlara cezalar uygulanmaya devam ediyoruz”

Teknolojik, katma pahası yüksek eserlerde ihracat gayelerinin olduğunu vurgulayan Bolat, şunları kaydetti:

“Hizmetler ihracatında da dünyada kelam sahibi olmak istiyoruz. Hizmet ihracatında da yüzde 2,5 yakın dünya hissesini artırma maksadı güdüyoruz. İstihdam çok kıymetli, gençlerimizle iş bulmaya devam, mecburuz ve büyümeye mecburuz. İç piyasada Ticaret Bakanlığı olarak stokçuluk ve fırsatçılık yapmak isteyenlere alan vermemeye kararlıyız. Kasa ve raf fiyatları ortasında tüketiciyi aldatmaya çalışanlara karşı muhakkak müeyyideler, yaptırımlar, cezalar uygulanmaya devam ediyoruz. Kars’ta dahil bütün Türkiye çapında besin marketlerde, otoda bu devam ediyor.

Son kelamım olarak dün gece resmi gazetede yayımlanan 2 adet yönetmelik değişikliğimiz oldu. Taşınmaz, yani emlak piyasasında ve ikinci el oto satışlarında geçersiz isimlerle ve düzmece araçla olmayan şeyleri satmaya çalışmak, tüketiciyi aldatmaya çalışmak üzere uygulamalara karşı ilan sitelerini de sorumlu tuttuğumuz ve buna uyulmadığı takdirde maddi cezaların uygulanacağı yeni bir yönetmelik değişikliği yaptık. Gayemiz yalnızca ve yalnızca ticareti, adil, haklı ve tüketicileri kaybettirmeyecek, tüketicileri aldatmayacak biçimde yapılmasını sağlamaktır. Piyasa başıboş değildir, kontrolsüz değildir, hükümet ve devlet misyonunun başındaydı.”

hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş

Copyright © 2023 - Tüm hakları saklıdır. Haber Sentez