Haber Sentez – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Bu hafta küresel piyasalarda yoğun veri trafiği takip edilecek

Global piyasalar, geçen hafta dünya genelinde artan resesyon kaygılarıyla karışık bir seyir izlerken, gelecek hafta gözler açıklanacak ağır makroekonomik bilgilere çevrildi.

Bu hafta küresel piyasalarda yoğun veri trafiği takip edilecek
12 Ağustos 2023 - 21:00

Geçen hafta ABD’de açıklanan datalara nazaran, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), temmuzda aylık bazda yüzde 0,2, yıllık bazda ise yüzde 3,2 artış göstererek beklentilerin altında gerçekleşirken, baz tesiriyle enflasyonun arka arda 12 aylık düşüşü son buldu.

Analistler, ülkede enflasyonun beklentilerin altında kalmasıyla Fed gelecek devirde şahin siyasetlerini sonlandırabileceğine yönelik fiyatlamaların güç kazandığını belirtti.

ABD iktisadının Fed’in faiz artışlarının akabinde nasıl tepki göstereceğinin belirsizliğini koruduğunu aktaran analistler, resesyon ve yumuşak iniş senaryolarının yatırımcılar tarafından fiyatlanmaya çalışıldığını bildirdi.

ABD’de gözler Fed tutanaklarına çevrildi

New York Borsasında geçen hafta karışık bir seyir öne çıkarken, bu hafta ülkede çarşamba günü açıklanacak Fed’in toplantı tutanaklarının varlık fiyatları üzerinde tesirli olacağı öngörülüyor.

Ülkede hafta içinde milletlerarası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in 10 küçük ve orta ölçekli ABD bankasının kredi notunu düşürmesi yeni bir satış dalgasına yol açarken, kurumdan yapılan açıklamada emsal not indirimlerinin kıymetli birkaç banka için de yapılabileceği söz edildi.

Moody’s, ABD’li 10 bankanın notunu bir basamak indirirken, ortalarında Bank of New York Mellon, US Bancorp, State Street ve Truist Financial’ın da bulunduğu 6 bankayı muhtemel not indirimleri için incelemeye aldı.

Analistler, Moody’s’in kimi bankaları uyarmasının, Fitch’in geçen hafta ABD’nin kredi notunu düşürmesinin akabinde yatırımcılara temkinli olmaları için öbür bir neden verdiğini belirterek, ABD’de bankacılık kesiminin sıhhatine ait telaşların de yine öne çıktığını söyledi.

14 Ağustos ile başlayan haftanın data takviminde salı perakende satışlar ile New York Fed sanayi endeksi, çarşamba sanayi üretimi ve kapasite kullanımı, perşembe Philadelphia Fed İmalat Endeksi ile CB öncü göstergeler endeksi bilgileri takip edilecek

Avrupa’da gözler enflasyon bilgilerine çevrildi

Avrupa borsalarında da geçen hafta karışık bir seyir öne çıkarken, bölgede doğalgaz tedarikine ait tasaların tekrar artması risk iştahını olumsuz etkiliyor.

Dünyanın en büyük sıvılaştırılmış doğalgaz ihracatçısı Avustralya’daki birtakım LNG tesislerinde çalışanların gelecek hafta greve gitmek için harekete geçmesinin akabinde bu tesislerde üretimin aksayacağına yönelik kaygılar, arz sıkışıklığı yaşanan gaz piyasalarında tedirginlik yarattı ve Avrupa gaz fiyatlarında keskin yükselişe yol açtı.

Bölgede resesyon ihtimalini güçlenmeye devam etmesine rağmen, İngiltere’de açıklanan datalara nazaran İngiltere’de 2.çeyrek Gayrisafi Yurt İçi Hasıla yıllık yüzde 0,4 , evvelki çeyreğe nazaran ise yüzde 0,5, artarak beklentileri aştı.

İngiliz Maliye Bakanı Jeremy Hunt, büyüme sayılarına ait değerlendirmesinde, “İngiliz iktisadı dirençli. Dünya şiddetli bir yolda, lakin IMF gelecek yıllarda bizim Fransa, Almanya ve İtalya’dan daha süratli büyüyeceğimizi söylüyor. Güçlü bir iktisadın temellerini atıyoruz ve enflasyonu düşürdüğümüzde, bunun meyvelerini alacağız.” tabirlerini kullandı.

Öte yandan, İtalyan hükümeti, bir evvelki gün bankaların yüksek faiz oranlarından elde ettikleri çok karlara yüzde 40 ek vergi uygulanmasına karar verdiğini duyurmasının akabinde ek verginin bankaların toplam varlıklarının yüzde 0,1’ini aşmayacak biçimde alınacağını bildirdi. Kelam konusu gelişme İtalya piyasalarında satış baskısını derinleştirdi.

Gelecek hafta salı İngiltere’de işsizlik oranı, çarşamba Avro Bölgesi’nde Gayrisafi Yurt İçi Büyüme (GSYH ) ile sanayi üretimi ve cuma günü Avro Bölgesi’nde enflasyon dataları takip edilecek.

Asya piyasaları Japonya hariç geriledi

Asya’da hisse piyasaları Japonya hariç satış yüklü bir seyir izlerken, Çin iktisadına yönelik kaygılar artmaya devam ediyor.

Hafta içinde açıklanan datalara nazaran, Çin’de temmuz ayında Üretici Fiyat Endeksi yüzde 0,3, TÜFE yüzde 4,4 azaldı. Açıklanan bilgiler hem ÜFE hem de TÜFE’nin 2020’den bu yana birinci kere tıpkı anda gerilerken, Çin’deki deflasyon kaygılarının etkiledi.

Öte yandan Çin Gümrükler Genel Yönetimi bilgilerine nazaran, temmuzda, geçen yılın birebir periyoduna kıyasla ihracat yüzde 14,5 azalarak 281,7 milyar dolara, ithalat ise yüzde 12,4 düşüşle 201,1 milyar dolara geriledi.

14 Ağustos ile başlayan haftanın bilgi takviminde salı Japonya’da GSYH ile Çin’de sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranı, perşembe Japonya’da dış ticaret istikrarı ve cuma günü Japonya’da enflasyon bilgileri takip edilecek.

hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş

Copyright © 2023 - Tüm hakları saklıdır. Haber Sentez