Haber Sentez – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Çavuşoğlu’ndan ‘petrolde ambargoları kaldırın’ daveti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “AK Parti 2023’e Yanlışsız Kent Buluşmaları” kapsamında Mersin’de düzenlenen basın toplantısında konuştu. ABD …

Çavuşoğlu’ndan ‘petrolde ambargoları kaldırın’ daveti
24 Kasım 2022 - 17:00

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “AK Parti 2023’e Yanlışsız Kent Buluşmaları” kapsamında Mersin’de düzenlenen basın toplantısında konuştu.

ABD’nin, OPEC ve OPEC+ kümesinin günlük petrol üretimini kasımdan itibaren azaltma kararına gösterdiği reaksiyona ait soru üzerine Çavuşoğlu, “Biz her ne kadar şu anda hem petrol hem de doğal gaz konusunda sondaj çalışmalarımızı yoğunlaştırsak da Karadeniz’de gelecek sene inşallah sisteme bağlanacak doğal gazı bulsak da hala güçte dışa bağımlı bir ülkeyiz. Münasebetiyle güç fiyatlarındaki artış bizi de olumsuz etkiliyor.” dedi.

Çavuşoğlu, güç fiyatlarını etkileyen birçok etken olduğunu belirterek, “Tabii ki OPEC+ ülkelerinin petrol üretimi konusunda üretimi artırması ya da kısıtlaması da bir etkendir lakin bugün güç fiyatlarının temel artmasının sebebi Ukrayna’da yaşanan savaş ve artık gücün bir silah olarak kullanılmaya çalışılması. Yalnızca enerjiyi üreten ülkeler tarafından değil, güç konusunda yaptırım uygulayan ülkeler de buna dahil.” tabirlerini kullandı.

“Sadece bir ülkeyi tehdit ederek sorunu çözemezsiniz”

Bu durumdan herkesin etkilendiğini söyleyen Çavuşoğlu, “Ama o denli yahut bu türlü OPEC ülkelerinin aldığı bir karar. Bu, hoşunuza gidebilir, gitmeyebilir. Burası çok değerli değil lakin bir ülkenin kalkıp da Suudi Arabistan’ı bilhassa son vakitlerde tehdit ettiğini görüyoruz. Bu kabadayılık hakikat değil. Eleştirebilirsiniz, hoşnut olmadığınızı söyleyebilirsiniz, biz de fiyatların artmasından çok hoşlanmıyoruz zira yansıyor bu ancak bunu bir tehdit lisanına dönüştürmüyoruz ki. Piyasa koşullarında oluşuyor.” formunda konuştu.

Çavuşoğlu, petrol fiyatlarında artış olduğunu fakat son devirde bu artan fiyatlarda düşüş görüldüğünü de belirterek, şunları kaydetti:

“Ama bunu bu halde ABD’nin Suudi Arabistan yahut öteki bir ülke üzerinde baskı ögesi olarak kullanmasını hakikat bulmuyoruz. Tıpkı biçimde bugün Venezuela’nın petrol ve doğal gazına tüm dünyanın muhtaçlığı var. Daha yeni yeni Venezuela üzerindeki ambargoları esnetmeye başladılar. Öbür taraftan İran petrolü üzerinde de ambargo var. İran petrolünü bugün bizim özel şirketler de alamıyor. Rafinerilerimiz diğer yerden alıyor. Neden? Yaptırım var. Kaldırın bu yaptırımları kardeşim fiyatların düşmesini istiyorsanız madem piyasaya eser sunacak ülkelerin üzerindeki ambargoları kaldırın. Yalnızca bir ülkeyi (Suudi Arabistan’ı) tehdit ederek bu sorunu çözemezsiniz.”

hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş

Copyright © 2023 - Tüm hakları saklıdır. Haber Sentez