Haber Sentez – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan NATO Zirvesi sonrası açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Başkanlar Tepesi sonrasında Ukrayna’da süren savaş ve 17 Temmuz’da sona erecek olan Tahıl Koridoru Muahedesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan NATO Zirvesi sonrası açıklamalar
13 Temmuz 2023 - 3:00

Cumhurbaşkanı Erdoğan Vilnius’ta düzenlenen NATO Başkanları Doruğu sonrasında basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna’da süren duruma da değinerek, “Çatışma uzadıkça yıkım ve gözyaşı artarak devam ediyor. Türkiye olarak müttefiklerimizle dayanışma içinde hareket ederken savaşın sona ermesi için gayret harcıyoruz. Savaş gemilerinin Türk boğazından geçmesine müsaade etmedik, savaşın öbür bölgelere sıçramasını engelledik” sözlerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Tahıl Koridoru Anlaşması’nın müddetinin 17 Temmuz’da sona erdiğini belirterek, “Tahıl Koridoru muahedesinin uzatılması için teşebbüslerimiz devam ediyor. Sayın Zelenski Karadeniz Tahıl Teşebbüsünün devamından yana Sayın Putin’in de kimi teklifleri var. Her iki tarafı da dinliyoruz. Savaşın kazananı barışın da kaybedeni olmaz. Bölgemizde barış umutlarını tekrar yeşertmek istiyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarını şu halde sürdürdü:

Zirvenin ikinci oturumunda Asya Pasifik ortaklarımız bize katıldı. Bu ülkelerle NATO alakalarının nasıl geliştirileceği konusunu ele aldık.

NATO Ukrayna bağlarını bir üst seviyeye taşımış olduk. Türkiye, NATO’nun açık kapı siyasetini her vakit desteklemiştir. İttifak tarihine baktığımızda yalnızca anayasal isminden ötürü tam 17 yıl kapıda bekleyenleri görürsünüz. Türkiye, ittifakın genişlemesine verdiği prensipli tavrı desteklemiştir.

İsveç’in NATO’ya iştiraki gündemimizde yer aldı. Ülkemizin beklentilerini İsveç’in taahhüdlerini yerine getirmesi konusunu ele aldık. İsveç’in üyelik bahsiyle ilgili önümüzdeki süreçlerin nasıl şekilleneceğini ele aldık. İsveç, terörle uğraşta yol haritası sunacak. İsveç, bizim AB’ye tam üyeliğimize ve gümrük mutabakatının yenilenmesine dayanak verecek. İsveç üzerine düşeni yapmayı sürdürecek.

hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş

Copyright © 2023 - Tüm hakları saklıdır. Haber Sentez