Haber Sentez – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Endüstricinin stok tasası

01 Gold Master CEO’su Sinan Bora Belli bir stok var. pandemide tedarik mühletleri çok uzadığı için hepimiz kaygı ettik ve 3 aylık …

Endüstricinin stok tasası
25 Kasım 2022 - 3:00
 • 01

  Gold Master CEO’su Sinan Bora

  Belli bir stok var. pandemide tedarik mühletleri çok uzadığı için hepimiz kaygı ettik ve 3 aylık stoğumuz yerine 6 aylık stok tutmaya çalıştık. Zira pandemide tedarik zinciri kırıldı. Genel sektörel açısından baktığımızda stok fazlalığı gözüküyor ve bu da finansmanda kimi kahırlar yaratıyor. Türkiye’de sektörel olarak değişmekle birlikte genel olarak kış ayları hareketli aylardır. Ekim’den Mart’a kadar en hareketli aylardır. Kasım, Aralık, Ocak aylarında stokların en azından yarısını eritiriz diye düşünüyorum.

 • 02

  Reynayers Alüminyum Türkiye Genel Müdürü Zafer Güldoğan

  Stok maliyetlerinde önemli bir oynama var.

 • 03

  Er-Bakır A.Ş. İdare Konseyi Lideri Müjdat Keçeci

  Bakırın stoklanması çok sıkıntı. ‘Just in time’ envanter stratejisi ile yürütmeye mecburuz.

 • 04

  Tezmaksan Genel Müdürü Hakan Aydoğdu

  Navlun fiyatları düşüyor, güç fiyatları artıyor, savaş var. Oyunun kuralları tekrar tekrar yazılıyor.

  Bizim dalda de stok sorunu önemli halde var. Bugün sipariş ettiğimiz makine yaklaşık 6-8 ay sonra elimize ulaşıyor; dolayısı ile 6 ay sonrasını hesaplamak zorundasınız. Beşerler şu an stokla yakalandı, zira işler bir anda kesildi. Navlun fiyatlarının düşüşü bölümde çok önemli sorun yarattı.

 • 05

  TOBB Hazır Giysi ve Konfeksiyon Meclis Lideri Gurur Fayat

  Bildiğiniz üzere muhakkak bir ölçüde stok tutmak zorundasınız. İplik yapan bir fabrikanın en az 6 aylık pamuğu olması lazım. Kumaş yapan fabrikanın en az 3 aylık ipliği olması lazım. Biz konfeksiyoncular için en azından bir buçuk ay evvel kumaşın elimizde olması lazım.

  2022’deki talebin 2021’deki üzere çok ağır olacağı varsayım edildi ve pamukçular çok fazla pamuk kontratı yaptı, kumaşçılar da çok fazla iplik kontratı yaptı. Konfeksiyoncular siparişi bile olmayan eserlerin stoklarını yaptılar. Dolayısı ile ani fren olduğu anda herkes zıtta yakalandı. Şu anda pamukçunun elinde çok yüksek maliyetli pamuk var. Yüksek stok kesimi çok yüksek bir maliyet ezasına soktu.

 • 06

  Eskişehir Sanayi Odası Lideri Celalettin Kesikbaş

  Özellikle beyaz eşya da Eskişehir’de depolar dolu ve bunlar yüksek maliyetli lakin bunu yapmamızın nedeni arz güvenliğiydi.

 • 07

  Nur Ofis İdare Heyeti Lideri Nuri Tuna

  Sektör bazında ekseriyetle proje bazlı çalışma yaptığımız için aslında çok fazla stok yapma bahtı olamıyor. Lakin hammadde stokları olabilir. Yarı mamül ve mamül stoku neredeyse imkansız üzere zira rengine, modeline ölçüsüne yahut üzerindeki opsiyonlarına nazaran eserlerin hepsi sipariş temelli çalışılıyor. O açıdan stok lakin hammaddede mümkün oluyor. Orada da şöyle bir süreçteyiz.

  Daha evvel cazip üzere görünüyordu lakin dünyada da metal fiyatları artık geri gelmeye başladı. Daha evvel stok yapmaya başlamış olsaydınız dezavantajlı bir durum olacaktı. Öte yandan stoklamanın da sonuçta bir maliyeti oluyor ve bunu tüketiciden tahsil etmek mümkün olmuyor. O bakımdan mobilya dalında çok fazla stoklu çalışma mümkün olmuyor.

 • 08

  Ev ve Mutfak Eşyaları Sanayicileri ve İhracatçıları Derneği (EVSİD) Talha Özger

  Biz ihracat tarafında cari fazla veren bir kesimiz. İç pazarda da hem fason üretim yapıp hem de kendi mallarımızı pazarladığımız bir durum kelam konusu. Stok var; lakin o kadar da fazla stok bulunmadığını söyleyebilirim. Birebir vakitte ham unsurumuzu de ithal getiriyoruz; bunlarla ilgili elimizde çok stok bulunduğu söylenemez.

hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş

Copyright © 2023 - Tüm hakları saklıdır. Haber Sentez