Haber Sentez – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

İTÜ çekirdek girişimleri 150 milyon dolar yatırım aldı

İTÜ Çekirdek’te desteklenen teknoloji tabanlı teşebbüs sayısı 4 bin 200’e ulaşırken bu teşebbüslerin aldığı yatırım fiyatı ise 150 milyon doları aştı. İTÜ ARI Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Atilla Dikbaş, yıl sonunda bitecek olan teknoparklardaki…

İTÜ çekirdek girişimleri 150 milyon dolar yatırım aldı
11 Ağustos 2023 - 9:00

HANDE BERKTAN

Gündem Teknoloji programına konuk olan İTÜ ARI Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Atilla Dikbaş, İTÜ Çekirdek’te yer alan teknoloji tabanlı teşebbüs sayısının 4 bin 200’e, istihdam sayısının ise 9 bin 500’e ulaştığını açıkladı. İTÜ Çekirdekte yer alan teşebbüsler bugüne kadar 150 milyon dolar yatırım çekti.

Teknokentlerdeki yüzde yüz uzaktan çalışma dayanağı uzatılacak mı?

Prof. Dr. Atilla Dikbaş, uzaktan çalışma takviyesinin başta yazılım bölümü olmak üzere bilişim şirketleri açısından ehemmiyetini “Pandemi süreci uzaktan çalışma imkanlarını sundu. Bu devir, Bakanlığımızın önemli kararları oldu. Teknokentlerdeki bilişim kesiminde çalışanlara uzaktan çalışmalarına izin verilmişti. Geçtiğimiz hafta katıldığım Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Koordinasyon Toplantısında fiziki mekandan bağımsızlık yani uzaktan çalışma dayanağının devamı konusunda yeşil ışık yakıldı. Yazılımcılar ve öbür AR-GE çalışanı teknoloji geliştirme bölgelerinde mekan tutabilecek ve uzaktan çalışabilecek. Fizikî mekandan bağımsızlık ve çalışmanın özgürleşmesi değerli bir mevzu. Değerli olan, proje çıktı odaklı bir sistemin olması. Bugün teknokentlerde büyük projeler yürütülüyor, projenin çıktısı nedir buna bakıyoruz” formunda özetledi.

“İTÜ Çekirdek’teki teşebbüsler 150 milyon dolar yatırım çekti”

İTÜ Çekirdek, UBI Küresel tarafından dünyanın en düzgün kuluçka merkezi seçildi. Ekosistem için oluşturduğu değere dair İTÜ Teknokent GM. Dikbaş “Seçilmemizi sağlayan değerli kriterlerden biri bölgeye giren teşebbüsler için nasıl bir paha oluşturduğu. Alınan yatırım ölçüsünden, mentor sayısına varıncaya kadar birçok akademik kriter UBI Komisyonunun değerlendirmesinde ele alınıyor. Üniversite yerleşkesi içerisinde olan bir teknoparkız. Kurulun kararında sağlanan istihdam kıymetli bir kriter. İTÜ Çekirdek’te desteklenen teşebbüs sayısı 4 bin 200’e ulaştı ve 9 bin 500 kişiye istihdam sağladık. Çekirdekteki girişimlerimiz bugüne kadar 150 milyon dolarlık yatırım aldı. ARI Teknokentte girişimcilerimizin aldığı yatırımlar farklı. ARI Teknokent’te Ağustos ayına kadar 7 bin teşebbüsçü başvurdu. Teknoloji tabanlı tüm girişimcilere kapımız açık. Yılsonuna kadar 10 bin girişimciyi aşarız. ARI Teknopark için ticari teşebbüsler kıymetli değil. Yapay zeka teknolojileri, otomotivden inşaata tüm kesimlerde yapay zekayla ilgili teşebbüs yapan girişimcilerimizin sayısı fazla. Akabinde güç teknolojileri, finansal teknolojiler, dijital sıhhat alanında değerli teşebbüsler kazandık. Dijital sıhhat alanında unicorn’lar çıkarmayı hedefliyoruz” değerlendirmesini yaptı.

“İTÜ ARI Teknokent, Londra’da temsilcilik açıyor”

Yurtdışında temsilcilik açma planlarından bahseden Prof. Dr. Dikbaş “İTÜ ARI Teknokentte teşebbüslerimizin hayatta kalabilme oranı 2022 yılında yüzde 37 iken bu yıl bu sayı yüzde 50 oldu. Yurtdışı planlarımız içerisinde Londra’da temsilcilik kurma hedefimiz var. Bu yılın son çeyreğinde İTÜ ARI Teknokent olarak Londra’da temsilcilik açacağız. Hedefimiz teknokentte 1.5 milyar dolar olan ihracat gelirlerimizi artırmak.” dedi.

hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş

Copyright © 2023 - Tüm hakları saklıdır. Haber Sentez