Haber Sentez – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Kerkük’te kuraklık nedeniyle derin kuyularda sular çekildi

Küresel ısınma ve iklim değişikliğinin tesiriyle şiddeti her geçen gün artan kuraklık Irak’ın Kerkük kentindeki tarım yerlerinde yer altı su …

Kerkük’te kuraklık nedeniyle derin kuyularda sular çekildi
03 Aralık 2022 - 11:00

Küresel ısınma ve iklim değişikliğinin tesiriyle şiddeti her geçen gün artan kuraklık Irak’ın Kerkük kentindeki tarım yerlerinde yer altı su kaynakları üzerinde önemli baskı yaratırken, derin kuyularda su oranı yüzde 20 kadar çekildi.

Kerkük Tarım Müdürü Zuheyir Ali, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kerkük’ün iklim değişikliği ve global ısınmadan her geçen yıl daha fazla etkilendiğini belirtti.

Küresel iklim değişikliğinin tesiriyle şiddeti her geçen gün artan kuraklığın yer altı su kaynakları üzerinde önemli baskı yarattığını aktaran Ali, bilhassa kentin güneyindeki tarım alanlarında bulunan derin kuyularda suların yüzde 20 kadar çekildiğini söyledi.

Ali, bu durumun kentteki tarım kesimini büyük ölçüde olumsuz etkilediğini ve bunun önüne geçilmesi için hükümetin bölgede bulunan ve büyük ölçüde su tüketimi yapan balık çiftliklerine takviyesini kısıtlayacağını tabir etti.

Su sorununun önüne geçilmesi için tarım topraklarındaki kuyu kazma çalışmalarına da kısıtlama getirildiğine işaret eden Ali, kuyu sayısının tarım yerlerinin ölçüm ve dönüm sayısına nazaran belirleneceğini kaydetti.

Yazın, derin kuyulardaki su düzeyi neredeyse tabana vuruyor

Kerkük’ün güneyindeki Hasar köyünde çiftçilik yapan Akam Muslih, bilhassa yazın sıcaklığın 50 dereceye ulaştığı periyotlarda derin kuyulardaki su düzeyinin neredeyse tabana vurduğunu söyledi.

Yüzlerce dönümlük mahsullerini suluma konusunda büyük problemler yaşadıklarını aktaran Muslih, hükümetin ivedilikle bahse müdahale etmesi gerektiğini lisana getirdi.

Muslih, yağmurların da azaldığına işaret ederek, Kerkük yönetimi ya da Bağdat hükümetinin müdahale etmediği takdirde yüzlerce dönümlük alandaki mahsulün yok olacağını söyledi.

İçme suyu konusunda da zorluklar yaşanıyor

Kerkük Su Müdürlüğü Basın Sorumlusu Hişam İbrahim, kuraklık nedeniyle içme suyunun kuyulardan sağlandığı onlarca köyün susuz kalma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirtti.

İbrahim, Kerkük Su Müdürlüğü olarak onlarca köyün içme suyu muhtaçlığını karşılamak için alternatif tahliller ürütmeye çalıştıklarını aktardı.

Bazı köylerdeki derin kuyularda su kalmadı

Kerkük’teki Merii köyünde çiftçilik yapan Hasan Tevfik de son yıllarda suları azalan derin kuyularda suyun kalmadığına dikkati çekti.

Tevfik, “Kuyularda sular kalmadı. Çiftçiler kuraklığın bu kadar süratli ilerleyeceğini kestirim edemedi ve ne derece olacak bilemedi. Başka derin kuyu su pompalarında sular yok denecek kadar azaldı. Çiftçilerimiz bu yıl bahar bitkileri dediğimiz bitkileri çok fazla ekmişti. Bunu ektiğine pişman oldular. Çiftçiler önümüzdeki mevsim için ekinini daha az ekecektir.” dedi.

Daha evvel bir su kuyusu derinliğinin 90 metre civarında olduğunu fakat bunun artık 120 metreye kadar kazılmasına karşın suya ulaşılmadığını aktaran Tevfik, su temini konusunda kaygılı olduklarını vurguladı.

Tevfik, kelam konusu sorunlar nedeniyle ülkenin bilhassa darı, buğday ve arpa muhtaçlığının kıymetli kısmını karşılayan Kerkük’te bu eserlerin ekiminde azalma olabileceğini ve bunun da ülkede besin güvenliği sıkıntısında artışa neden olabileceğini söyledi.

hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş

Copyright © 2023 - Tüm hakları saklıdır. Haber Sentez