Haber Sentez – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Kızamık Aşısı Nasıl Yapılmalı ?

Son devirde kızamık olaylarındaki artışın en büyük nedeninin kızamık aşısı olmayan ya da eksik aşılı çocuklar olduğu biliniyor. Kızamık…

Kızamık Aşısı Nasıl Yapılmalı ?
17 Ağustos 2023 - 3:00

Son periyotta kızamık olaylarındaki artışın en büyük nedeninin kızamık aşısı olmayan ya da eksik aşılı çocuklar olduğu biliniyor.

Kızamık hadiselerinin artması nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti Sıhhat Bakanlığı, 2019 yılında 1 yaşında uygulanan kızamık-kızamıkçık-kabakulak (KKK) aşısına ek olarak 9. ayda da aşı yapılması kararı aldı. Hala hem 9. ayda hem de 12. ayda yapılan kızamık aşısı süt ve yumurta ihtiva ettiği için sorun yaşandığını belirten Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği (AİD), yaptığı basın açıklamasında, “1 yaş altı bebekler, ağır kızamık için risk altındadır. Kızamık aşıları süt ya da yumurta proteini içerebildiğinden alerjisi olan çocuklarda alerjik tepkilere neden olma ihtimali olsa da, tedbirler alınarak aşı uygulaması yapılabilir” diye konuştu.

Kızamık Hadiselerinde Aşısızlık

Dünya Sıhhat Örgütü’nün (DSÖ) 31 Mayıs tarihinde yayınlandığı Avrupa Bölgesi Kızamık Raporuna nazaran, Mayıs 2022’den Nisan 2023’e kadar olan periyotta Avrupa genelinde en çok kızamık olayının Türkiye’den bildirildiği görüldü. Mayıs 2022’den Nisan 2023’e kadar bildirilen 4 bin 544 kızamık hadisesinin yüzde 95’i, Türkiye, Rusya ve Tacikistan’da saptandı. Türkiye’nin 1543 kızamık olayı ile birinci sırada yer aldığı belirtilirken, Rusya 1129 hadise ile ikinci sırada, Tacikistan ise 568 olay ile üçüncü sırada yer aldı. Kızamık hadiselerinde aşısız ya da eksik aşılıların çoğunlukta olduğu görüldü. Bilhassa kızamık komplikasyonları ve mevt açısından en riskli 5 yaş altında aşılanma durumu açısından olaylar değerlendirildiğinde 1 yaş altında olayların neredeyse tümünün, 1-4 yaşta ise yarısından fazlasının aşısız olduğu ortaya çıktı.

“Alerjik Çocuklara Kızamık Aşısı Tedbirler Alınarak Yapılabilir

Konuyu yakından takip eden Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği (AİD) yaptığı basın açıklamasında, aşılamanın kıymetini vurguladı. Aşının içinde bulunan süt ve yumurta proteinlere karşı alerjik tepki gösterebilme ihtimali olan çocuklar için de bu aşının mümkün olduğunun altını çizerek şunları söyledi: “Kızamık-kızamıkçık-kabakulak aşısından sonra alerjik tepkiler hayli azdır. İnek sütü ve yumurta dışında öbür bir besine alerjisi olan çocuklarda, alerjisi olmayan çocuklarda alınan önlemler eşliğinde kızamık aşısı yapılabilir. Kanlı, mukuslu kakası yahut egzaması olup inek sütü alerjisi ya da yumurta alerjisi teşhisi konan çocuklara, alerjisi olmayan çocuklarda alınan tedbirler eşliğinde kızamık aşısı yapılabilir. İnek sütü yahut yumurta ile karşılaştıktan kısa bir mühlet içinde ciltte kızarıklık, kaşıntı, şişlik, kusma gibi yakınmaları olan çocuklara çocuk tabibi nezaretinde aşı yapılmalıdır.   Şiddetli inek sütü veya yumurta alerjisi olup yahut daha evvel bu besinlerle alerjik şok (anafilaksi) geçirmiş çocuklar, aşı yapılmadan evvel mutlaka çocuk alerji immünoloji uzmanına sevk edilmelidir” (BSHA – Bilim ve Sıhhat Haber Ajansı)

hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş

Copyright © 2023 - Tüm hakları saklıdır. Haber Sentez