Haber Sentez – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Okullarda Cep Telefonu Yasağı !

Ulusal Eğitim Bakanı Yusuf Tekin yeni eğitim ve öğretim devrinde öğrencilerin dersliklere cep telefonu sokmamaları tarafında önlemler alınacağını açıkladı.

Okullarda Cep Telefonu Yasağı !
28 Ağustos 2023 - 3:00

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin yeni eğitim ve öğretim periyodunda öğrencilerin dersliklere cep telefonu sokmamaları istikametinde önlemler alınacağını açıkladı.

MEB Bakanı Tekin, Şanlıurfa’da düzenlenen kıymetlendirme toplantısında kıymetli açıklamalarda bulundu. Velilerin en çok ‘öğretmenlerin toplumsal medya üzerinden ödev vermelerinden’ şikayet ettiğini belirtti. Bu durumun öğrencilerin, çocukların dijital bağımlılıklarını olumsuz halde etkilediğini hissettiklerini, gördüklerini anlatan Bakan Tekin, “Bize gelen tenkitler doğrultusunda bunun da önlemini aldık. Çocuklarımızın okullarda GSM aygıtları, cep telefonlarıyla çok fazla vakit geçirdiklerinden hareketle önümüzdeki eğitim öğretim yılında bunu mecburî kılmamakla birlikte, bunun teşvik edilmesini dilek ediyoruz. Çocuklarımızın dersliklere cep telefonu sokmamalarını, sokmayacak biçimde önlemlerin alınmasını dilek ediyoruz” diye konuştu.

Okul dersliklerinde cep telefonu yasağı

“Obezite ve dijital bağımlılıkla uğraş edilecek”

Bakan Tekin, 81 valiliğe gönderdikleri eğitim öğretime hazırlık genelgesini hatırlatarak, “Türkiye’deki eğitim öğretim sürecini ilgilendireceğine inandığım birkaç konunun altını çizmek istiyorum. Obezite ve dijital bağımlılık şu anda çağımızın değerli sorunlarından bir tanesi. Valilerimizden, vilayet ulusal eğitim müdürlerimizden ve öğretmenlerimizden bir ricamız var. Okul bahçelerimizi lütfen öğrencilerimizin hem dijital bağımlılıklarının azaltılacağı hem gündelik aktivitelerini yapabilecekleri oyun alanlarına, bu oyunların bizim geleneklerimiz, göreneklerimiz, kültürel mirasımızı da yansıtacak oyunlarla bezenmiş bir formda okul bahçelerimizin tesirli kullanılmasını istek ediyoruz.” diye konuştu. Tekin, “Bunun için Bakanlık merkez teşkilatından dayanak talepleri olan okullarımıza dayanaklar vereceğiz. Dileğimiz hem çocuklarımızın sağlıklı bir ortamda eğitim, öğretim alması, hem bedensel sıhhatlerini düzgün bir halde gerçekleştirebilmiş olmamız hem de dijital bağımlılıktan çocuklarımızın, teneffüste elektronik ortamlardaki kendi ruhsal ve zihinsel sıhhatlerini badireye sokabilecek olan bağımlılıklarından bir nebze de olsun kurtulabilmiş olmalarını istiyoruz” formunda konuştu.

Şehrimizi Tanıtalım Projesi

Tekin, 2017 müfredat değişikliği sürecinde seçimlik dersler içerisine “Şehrimizi Tanıtalım” ünitesi koyduklarına değinerek, “Bunu çok önemsiyorum. Çocuklarımızın, gençlerimizin yaşadıkları kentin geleneklerini, kültürünü, tabiatını, tarihi dokusunu, kültürel mirasını yaşaması, öğrenmesi, bilmesi açısından öğretmenlerimizden rica ediyoruz. Bu ünitenin, etkin halde kullanılması, ilin bu manadaki mirasının çocuklarımıza yansıtılmasını da bilhassa istirham ediyoruz.” tabirlerini kullandı. (BSHA – Bilim ve Sıhhat Haber Ajansı)

hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş

Copyright © 2023 - Tüm hakları saklıdır. Haber Sentez