Haber Sentez – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Son dakika haber… Bakan Akar, “TSK’nın kimyasal silah kullandığı iddiası”na cevap verdi Açıklaması

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) terörle uğraş operasyonlarında kimyasal silah kullandığı” argümanına ait …

Son dakika haber… Bakan Akar, “TSK’nın kimyasal silah kullandığı iddiası”na cevap verdi Açıklaması
05 Aralık 2022 - 5:00

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) terörle uğraş operasyonlarında kimyasal silah kullandığı” argümanına ait hata duyurusunda bulunduklarını belirterek, “Bunu yapanlar, hesabını yargı önünde verecekler.” dedi.

Akar, “2023’e Yanlışsız Kent Buluşmaları” kapsamında AK Parti Edirne Vilayet Başkanlığı tarafından düzenlenen programda gazetecilerle bir ortaya geldi.

Terörle çabanın “taarruzi ruhla” kararlılıkla devam ettiğini anlatan Akar, “Biz başta Irak ve Suriye olmak üzere tüm komşularımızın sonlarına, egemenlik haklarına saygılıyız. Bizim tek emelimiz ülkemizin ve milletimizin savunması ve güvenliği. Mehmetçik operasyonlarında, sivillere, suçsuz insanlara, tarihi, dini, kültürel yapılara, etrafa ziyan gelmemesi için öteki hiçbir ülke ordusunun göstermediği hassaslığa sahip. Hem planlama hem icra safhasında bu hassaslığı gösteriyoruz.” diye konuştu.

“TSK’nın kimyasal silah kullandığı” savına cevap veren Akar, aslı olmayan bu çeşit tezleri iftira olarak nitelendirerek, şunları kaydetti:

“Bazı fitne fesat odakları vakit zaman birtakım iftiraları ortaya atıyor. Palavralarla hem insanların başını karıştırmak hem de Mehmetçiğin moralini bozmak için ellerinden gelen çabası gösteriyorlar. Türk Silahlı Kuvvetlerinin envanterinde kimyasal silah yok. Bizim memleketler arası hukuka hürmetimiz, bunun da ötesinde inançlarımız, insani, manevi kıymetlerimiz var. Bizim kültürümüzde azap, eza, cefa yok. Milletlerarası hukuk ötesinde, biz uygulamalar yapıyoruz. Bunlar son derece alçakça iftiralar. Önemli, samimi, dürüstçe yapılan bir faaliyetin lekelenmesine yönelik iftiralar. Terör örgütünün çöküşünün gölgelenmesi, ona yardım, dayanak sağlanması için yapılmış bu aksiyonu şiddetle kınıyoruz. Bununla ilgili yapılması gereken ne varsa yapıyoruz.”

“Hukuki sürecin yakın takipçisi olacağız”

Akar, mevzuyla ilgili açıklamaları anımsatarak, “Bununla ilgili gerekli süreçlerin yapılması için hukuk dairemiz, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına cürüm duyurusunda bulundu. Hukuksal süreç başladı. Bunu yapanlar, hesabını yargı önünde verecekler. Bunun yakın takipçisi olacağız. Bu Türkiye’ye, Türk Silahlı Kuvvetlerine atılan büyük bir iftiradır, bühtandır. Bu türlü bir şey asla ve kat’a kelam konusu değildir. Bu iftiralar teröristler biraz daha vakit, taban kazansın diye ortaya atılmaktadır.” tabirini kullandı.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin başta PKK/YPG, DEAŞ ve FETÖ olmak üzere terör örgütleriyle çabasını sürdürdüğünü aktaran Akar, kim tarafından desteklenirse desteklensin, çabanın devam edeceğini vurguladı.

“Barış elimizi uzatıyoruz”

Yunanistan ile son devirde yaşanan meselelere da değinen Akar, Türkiye’nin güzel komşuluk ilgileri çerçevesinde, barışçıl yol ve formüllerle meseleleri çözmek için çaba gösterdiğini, “sabırla, şefkatle barış elini uzattığını, barışın hakim olması için gerekenleri yaptığını” belirtti.

Sorunların tahlilinde diyaloğun kıymetine vurgu yapan Akar, istişari, ayrıştırma adapları ve itimat artırıcı tedbirler görüşmelerini hatırlatarak, “Diyaloğa gelin diyoruz. Bakanlık olarak itimat artırıcı tedbirler konusunda yaptığımız çalışmalar var. Heyetlerimiz iki kere Atina’ya gitti, onlar bir kez Türkiye’ye geldi. Dördüncü toplantının Türkiye’de yapılması lazım. İki yıldan beri bekliyoruz. NATO Savunma Bakanları Toplantısı’nda Yunanistan Savunma Bakanı’na beklentimizi ilettik, onlardan karşılık bekliyoruz.” kelamlarını sarf etti.

“Barış elinin tutulmasını bekliyoruz”

Ege Denizi’nin bir barış denizi olmasının, zenginliklerinin adil biçimde paylaşılmasının değerli olduğunu lisana getiren Akar, “Uzattığımız barış elinin tutulmasını bekliyoruz. Ancak maalesef bilhassa Yunanistan’daki kimi politikler her gün Türkiye aleyhinde telaffuzlarda bulunuyor. Bunun yanlışsız, çıkar bir yol olmadığını tekraren hatırlatıyoruz. Aklıselim birtakım Yunan akademisyenler, politikler, emekli generaller bizim söylediklerimize emsal, diyalogdan yana olduklarını söz ediyorlar.” dedi.

Yunanistan’ın, üçüncü tarafların telkini ile hareket etmemesi gerektiğine dikkati çeken Akar, “Bizim ‘görüşelim’ dememiz bir zafiyet, ‘oldubittiye müsaade etmeyeceğiz’ tabirimiz de bir tehdit değil. Bütün bu sorunları çözmek için ‘buyurun gelin sorunları ikili görüşmelerle çözelim, bunu diğerlerine havale etmeyin, diğerlerinden medet ummayın. Türkiye Cumhuriyeti Devleti güçlü, muteber, faal bir müttefiktir. Bunun şuuruna varın’ diyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Akar, Türkiye’nin, Kıbrıs’ta garantörlükten doğan haklarını, sorumluluklarını bugüne kadar yerine getirdiğini, bundan sonra da getirmeye devam edeceğini belirterek, “Kıbrıslı kardeşlerimizin bir oldubitti ile hakkını, hukukunu çiğnetmeyiz, çiğnetmeyeceğiz. Bunun herkes tarafından bilinmesini istiyoruz.” görüşünü paylaştı.

hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş

Copyright © 2023 - Tüm hakları saklıdır. Haber Sentez