Haber Sentez – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Ultra gevşek para politikası uygulayan Japonya’da işsizlikte yükseliş

Japonya’da işsizlik Temmuz ayında yükseliş kaydetti. Böylece ultra gevşek para siyaseti uygulayan ülkede son 4 ay içinde işsizlik birinci sefer yükseldi.

Ultra gevşek para politikası uygulayan Japonya’da işsizlikte yükseliş
29 Ağustos 2023 - 15:00

Japonya’da işsizlik oranı Temmuz ayında son dört ayda birinci defa yükselirken, işgücü talebini gösteren gösterge de bir ölçü zayıflayarak hem Japonya Merkez Bankası hem de hükümet için tasa verici sinyaller verdi.

İçişleri Bakanlığı tarafından Salı günü yapılan açıklamaya nazaran işsizlik oranı yüzde 2,7’ye yükseldi. Ekonomistler bu oranın yüzde 2,5’te kalmasını bekliyorlardı. Çalışan sayısı bir evvelki aya nazaran 100.000 azalırken, işsiz sayısı 110 bin arttı. Bayanlarda işsizlik oranı tüm yaş kümelerinde artarken, 45-54 yaş ortası ve 15-24 yaş ortası erkeklerde düştü.

Kendi isteği dışında işten ayrılanların sayısı 50 bin kişi arttı.

Ülkede açık işlerin başvuranlara oranı bu yıl altıncı kere düşerek Temmuz ayında 1,30’dan 1,29’a geriledi. İşgücü piyasası eğilimlerinin öncü göstergesi olan bu bilgiler, her 100 müracaat sahibine karşılık 129 iş bulunduğunu gösteriyor.

Daiwa Securities Ekonomisti Kota Suzuki, “Öncü gösterge olarak bakıldığında, imalat bölümündeki açık iş sayısı son vakitlerde düşüş eğiliminde. Bu muhtemelen denizaşırı talepteki düşüşün tesirinden kaynaklanıyor” değerlendirmesini yaptı.

İmalat bölümündeki iş teklifleri yüzde 11,4 oranında düştü. Osaka 1,10 ile en düşük orana sahip bölgeler ortasında yer alırken, Tokyo için bu oran 1,79 oldu.

hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş

Copyright © 2023 - Tüm hakları saklıdır. Haber Sentez