Haber Sentez – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

YKS Doluluk Oranları Yüzde 99,8 Olarak Gerçekleşti

2023 YKS Yerleştirme Sonuçları açıklandı. Yükseköğretim Kurumu, “Genel kontenjanların doluluk oranı %99,8 olarak gerçekleşmiştir” dedi. 

YKS Doluluk Oranları Yüzde 99,8 Olarak Gerçekleşti
21 Ağustos 2023 - 21:00

2023 YKS Yerleştirme Sonuçları açıklandı. Yükseköğretim Kurumu, “Genel kontenjanların doluluk oranı %99,8 olarak gerçekleşmiştir” dedi.

YÖK şu açıklamayı yaptı, “27 Temmuz – 8 Ağustos 2023 tarihleri ortasında üniversite adaylarımızın yaptığı tercihler, Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından bugün prestijiyle açıklanmıştır. Geçen yıl 3 milyon 243 bin 334 aday müracaat yapmışken, bu yıl %9’a yakın artışla 3 milyon 527 bin 443 aday müracaat yapmıştır. ​ Şubat ayında meydana gelen ve sırf yaşandığı 11 ili değil tüm Türkiye’yi derinden etkileyen zelzeleler, adaylarımızın üniversiteye giriş sürecinde de olumsuz yansımaları ile kendini hissettirmiştir. Bildiğiniz üzere birinci kere bu sene, sarsıntıdan etkilenen vilayetlerde ikamet eden öğrencilerimiz için, yaşadığı vilayetteki üniversitelerin mevcut kontenjanlarına ek %25 oranında kontenjan tanımladık. Emsal formda, depremzede öğrencilerimiz için vakıf üniversitelerinin programlarında da 1’er kontenjan ayrılması kararlaştırdık. Böylelikle depremzede öğrencilerimize toplamda 24 bin 677 ek kontenjan ayırdık”

YKS Sonuçları…

Herkes için yükseköğretim prensibiyle yola çıkarak, yükseköğretime erişimde fırsat eşitliğini temel siyasetimiz haline getirdik. Daha evvel yükseköğretim imkanlarından faydalanma fırsatı bulamamış 34 yaş üstü bayanlarımıza yönelik, devlet yükseköğretim kurumlarımızda, yaklaşık 21 bin ek kontenjan ayırdık. Bu kontenjanlar, bayanların eğitim ve meslek imkanlarına erişimlerini artırırken, toplumsal iştiraklerini güçlendirmeye de katkılar sunacaktır. Şehit ve gazi yakınlarımız için bu yıl birinci kez vakıf yükseköğretim kurumlarında 3 bin 774 kontenjan ayırdık. Böylelikle yükseköğretime erişimde dezavantajlı durumda bulunan adayların açılan ek kontenjanlara müracaat imkanını sağlamış olduk.

YKS ile Yerleşen Sayısı Arttı

Ayrıca, çağımızın dönüşen gereksinimlerini karşılamak üzere Türkiye’deki çeşitli üniversitelerimizde yeni programlar açmaya devam ettik. Başta siber güvenlik olmak üzere birçok alanda açtığımız bu programlar, öğrencilerimize daha geniş bir yelpazede eğitim ve meslek fırsatları sunmayı amaçlamaktadır. Bu programlar, bilgi ve teknoloji alanlarındaki süratli değişime ayak uydurma ve ülkemizin global seviyede rekabet edebilirliğini artırma amaçlarımıza katkılar sunacaktır. Örgün eğitim veren yükseköğretim programlarında (açıköğretim hariç) toplam kontenjan 2022 yılında 867.224 iken 2023 yılında 923.411 olmuştur. 2022 yılında açıköğretim hariç toplam yerleşen sayısı 850.631 iken bu sayı 2023 yılında 898.024  olarak gerçekleşmiştir. Bu datalara nazaran, toplam yerleşen sayısı geçen yıla nazaran 47.393 kişi artmıştır. Yükseköğretim kurumlarımıza artan talebi görmekten memnuniyet duymaktayız.

YKS Boş Kontenjanlar

2021 yılında boş kontenjanlar 169 bin iken, 2022 yılında 17 bin, 2023 yılında ise  (8.828’i depremzede, 34 yaş üstü bayan ve şehit/gazi yakını için ayrılan kontenjanlar olmak üzere) toplam 25 bin olarak gerçekleşmiştir. YKS yerleştirme sonuçlarına nazaran, geçen sene de olduğu üzere kontenjanlarımızın bu yıl da neredeyse tamamının dolmuş olması sevindiricidir. 34 yaş üstü bayan, depremzede, şehit ve gazi yakını kontenjanı hariç tutulduğunda genel kontenjanların doluluk oranı %99,8 olarak gerçekleşmiştir. Bu sonuç, kontenjanlar belirlenirken yapılan rasyonel planlama ve talebe yönelik yapılan  tahlillerin bir eseridir.Yerleştirme sonuçlarına nazaran yeni periyotta üniversiteye adım atacak  tüm adayları samimiyetle tebrik ediyorum. Başta gençlerimiz olmak üzere her yaştan adaylarımıza sonuçların güzel olmasını diliyorum.  (BSHA – Bilim ve Sıhhat Haber Ajansı)

hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş

Copyright © 2023 - Tüm hakları saklıdır. Haber Sentez