Haber Sentez – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

7 başlıkla geçen hafta

Global piyasalara geçen hafta Fed kararı damga vururken, yurt içinde en değerli başlık TCMB’nin faiz kararı oldu.

7 başlıkla geçen hafta
23 Eylül 2023 - 15:00

1- OECD, 2023 Türkiye büyüme iddiasını yükseltti

OECD Türk iktisadına yönelik 2023 büyüme beklentisini yüzde 3,6’dan 4,3’e yükseltti. Kuruluş 2024 büyüme beklentisini ise yüzde 3,7’den 2,6’ya düşürdü.

2- Şimşek, ABD’de yatırımcılarla buluştu

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, New York’ta yatırımcılarla bir ortaya geldi.

Şimşek hususa dair X hesabından yaptığı açıklamada şu değerlendirmede bulundu: “Cumhurbaşkanımızın enflasyonun denetim altına alınmasına yönelik siyasetlerimize verdiği tam dayanak, siyaset çerçevemize inancı artıran en kıymetli öge. Bu görüşmelerimizin Türkiye’ye fon akışında katkısının olacağına inanıyorum.”

3- TCMB’den 4. faiz artışı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası geçen piyasa beklentilerini aşan faiz artırımının akabinde bu kere kestirimlere paralel bir faiz artışı yaptı. Hafize Gaye Erkan başkanlığında toplanan TCMB Para Siyaseti Heyeti bir haftalık repo faizini 500 baz puanlık artışla yüzde 25’ten yüzde 30’a yükseltti. Son artışla TCMB yeni idaresinde 4. faiz artışına imza attı.

4- Fed faizi sabit tuttu

ABD Merkez Bankası (Fed) global piyasaların beklediği faiz kararını açıkladı. Fed beklentiler dahilinde siyaset faizini sabit tutarken, Fed yetkililerinin birden fazla bu yıl için bir faiz artışı tarafında daha sinyal verdi. Fed’in ekonomik projeksiyonlarında 2023 büyüme beklentisine yönelik üst taraflı revizyonla birlikte çekirdek PCE tarafındaki aşağı taraflı güncelleme dikkat çekti.

5- Erdoğan: Enflasyonda olumlu gelişmeler 2024’ün birinci çeyreğinde görülecek

Tüm dünyanın da sorunu olan yüksek enflasyonla uğraşın OVP’nin ana maksatlarından biri olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, mali disiplin ve yapısal ıslahatlarla iktisadın her türlü fırtınaya güçlü hale getirileceğini belirtti. Enflasyonla ilgili olumlu gelişmelerin önümüzdeki yılın birinci çeyreğinde görüleceğini lisana getiren Erdoğan, Ataşehir’deki kulelerden birini güç piyasası merkezi yapmak istediklerini ve emekliler ilgili çalışmaların da yakında tamamlanacağını tabir etti.

6- KKM’de bir ilk

Kur muhafazalı mevduatlarda düşüş serisi geçen hafta da devam etti. Böylece birinci defa KKM’de düşüş serisi dört haftaya çıktı.

7- İngiltere Merkez Bankası’ndan sürpriz karar

İngiltere Merkez Bankası piyasa beklentilerinin tersine siyaset faizini yüzde 5,25 düzeyinde tuttu.

hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş

Copyright © 2023 - Tüm hakları saklıdır. Haber Sentez