Haber Sentez – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

ABD bankalarının kârı 2. çeyrekte yüzde 11,3 azaldı

ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC), ülkede bankacılık kesiminin kârının, bu yılın ikinci çeyreğinde bir evvelki çeyreğe kıyasla yüzde 11,3 azaldığını bildirdi.

ABD bankalarının kârı 2. çeyrekte yüzde 11,3 azaldı
08 Eylül 2023 - 3:00

FDIC’ten yapılan açıklamada, sigortalanan 4 bin 645 ticari banka ve tasarruf kurumunun kârının yılın ikinci çeyreğinde 70,8 milyar dolar olarak hesaplandığı kaydedildi.

Açıklamada, ikinci çeyrekte bankaların karının bir evvelki çeyreğe nazaran yüzde 11,3 azaldığına işaret edilerek, iflas eden 3 bankanın satın alınması hariç tutulduğunda net kârın bir evvelki çeyreğe nazaran kabaca birebir düzeyde kaldığı aktarıldı.

Ülkede bankacılık bölümünün kârı ikinci çeyrekte yıllık bazda ise ayarlamalarla birlikte yüzde 5,7 artış gösterdi.

Açıklamada tabirlerine yer verilen FDIC Lideri Martin Gruenberg, yılın başındaki gerilim devrine karşın bankacılık bölümünün dirençliliğini sürdürdüğünü vurgulayarak, ikinci çeyrekte temel bankacılık kesimi göstergelerinin olumlu olduğunu belirtti.

Net kârın geçmiş ölçümlere nazaran yüksek kalmayı sürdürdüğünü lisana getiren Gruenberg, kesimin düzgün bir sermaye yapısına sahip olmaya devam ettiğini vurguladı.

Gruenberg, bankacılık dalının hala enflasyon, artan faiz oranları ve jeopolitik belirsizliklerin tesirlerinden kaynaklanan değerli zorluklarla karşı karşıya olduğuna dikkati çekerek, bu risklerin FDIC’nin denetimsel dikkatinde olmaya devam edeceğini kelamlarına ekledi.

hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş

Copyright © 2023 - Tüm hakları saklıdır. Haber Sentez