Haber Sentez – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

ABD’de ikinci el konut satışları 7 ayın en düşük seviyesinde

ABD’de ikinci el konut satışları, Ağustos’ta yüzde 0,7 azalarak Ocak ayından bu yana en düşük düzeyini kaydetti.

ABD’de ikinci el konut satışları 7 ayın en düşük seviyesinde
22 Eylül 2023 - 3:00

​​​​​​​​​​​​​​National Association of Realtors (NAR), Ağustos ayına ait ikinci el konut satış bilgilerini açıkladı.

Buna nazaran, ülkede ikinci el konut satışları, Ağustos’ta mevsim tesirlerinden arındırılmış olarak aylık bazda yüzde 0,7 azalarak 4,04 milyona geriledi.

Ocak ayından bu yana en düşük düzeyine inen ikinci el konut satışlarının bu devirde 4,1 milyon düzeyinde gerçekleşmesi öngörülüyordu. İkinci el konut satışları, temmuzda yüzde 2,2 azalışla 4,07 milyon olarak kaydedilmişti.

Ülkede ikinci el konut satışları, Ağustos’ta geçen yılın birebir ayına nazaran de yüzde 15,3 azaldı.

ABD’de ikinci el piyasasında medyan konut fiyatları, Ağustos’ta 401 bin 100 dolar olurken, üst üste üçüncü sefer 400 bin dolar düzeyinin üzerine çıktı.

“Arzı iki katına çıkarmak gerek”

Açıklamada görüşlerine yer verilen NAR Başekonomisti Lawrence Yun, konut satışlarının birkaç aydır istikrarlı seyrettiğini ve manalı bir halde düşüp yükselmediğini belirterek, mortgage oranındaki değişikliklerin satışlarda kısa vadede büyük tesiri olacağını, istihdam kazanımlarının ise uzun vadede istikrarlı, olumlu bir tesir yapacağını kaydetti.

Konut fiyatlarının düşük satışlara karşın yükselmeye devam ettiğine işaret eden Yun, “Konut fiyatlarındaki artışı ölçülü hale getirmek için arzın iki katına çıkması gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.

hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş

Copyright © 2023 - Tüm hakları saklıdır. Haber Sentez