Haber Sentez – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Cumhuriyet Bulvarı, Yapı Dergisi’ne konu oldu

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin itibarlı projeleri Türkiye’nin değerli yayınlarında kendine yer bulmaya devam ediyor

Cumhuriyet Bulvarı, Yapı Dergisi’ne konu oldu
09 Eylül 2023 - 21:00


Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin itibarlı projeleri Türkiye’nin değerli yayınlarında kendine yer bulmaya devam ediyor. Cumhuriyet Bulvarı’nı yeni baştan yapan Büyükşehir’in bu projesi, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yayın yapan Yapı Dergisi’nde yer aldı. Yaklaşık 50 yıldır çok kapsamlı bir coğrafyada, etraf, şehircilik, mimarlık kuramı ve tarihi, teknoloji ve gereç, sanayi tasarımı ve sanat hususlarında günden belirleyen yayınlar yapan mecmua, Cumhuriyet Bulvarı’na geniş yer ayırdı. 

 

DAHA CANLI, EĞLENCELİ BİR KAMUSAL ALAN

Dergide Cumhuriyet Bulvarı’nın tekrar yapıldığı vurgulanarak Hürriyet Caddesi’nin yayalaştırıldığı ve geniş bir kamusal alan elde edildiğinin altı çizildi. Yeni kamusal alanın daha konforlu olduğu belirtilirken Cumhuriyet Bulvarı’nın daha yeşil ve daha eğlenceli hale getirildiğine de dikkat çekildi. Cumhuriyet Bulvarı’ndan görsellere de yer veren mecmua, canlı bir kamusal alan oluşturulduğuna vurgu yaptı.

 

ÇINARLARIN GÖLGESİNDE

Yapı Dergisi’nde şu sözlere yer verildi: “Öncelikle iki eski araç yolu ortasında kalan ve karşıdan karşıya geçişlerde bir mahzur oluşturan yüksek yürüyüş yolu, alanın yine tesviye edilmesi ile mevcuttaki kaldırımlarla bütünleştirilmiş. Muhafaza altındaki çınarların etrafını çevreleyen imalaralar, geçirimli betonla değiştirilip ağaç köklerinin su alması sağlanmış. Ayrıyeten yeni tasarlanan oturma bankları bu ağaçları çevreleyip onları koruyacak halde tasarlanmış. Bu oturmalar ziyaretçilerin cadde boyunca kamusal alanın merkezinde, çınarların gölgesinde, cadde seslerini dinleyerek vakit geçirmelerine imkan tanıyor.

 

YENİ ODAK NOKTALARI OLUŞTURULDU

1400 metrelik yürüyüş yolu boyunca, ziyaretçilerin daima yeni tecrübeler ve yeni perspektiflerle müsabakasını hedefleyen Yürüyüş Yolu Projesi, cadde boyunca yer alan ve kentin hafızasında yer etmiş Fevziye Camii, Yeni Cuma Camii, Ulu Gazi İlkokulu, İzmit Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi ve Sabri Yalım Parkı üzere, değerli yapıların kesişimlerinde yeni odaklar oluşturmuş. Bu odaklar dinlenme, yeme içme, oyun, çalışma ve cümbüş fonksiyonlarıyla zenginleştirilmiş. Alan boyunca odaklar ortası geçişlere yerleştirilen farklı fonksiyonlarla canlı bir kamusal hayat kurgulanmış.”

 

AKADEMİK YAYIN STATÜSÜNDE

Akademik yayın statüsünde yer alan Yapı Mecmuası, içeriğini belirleyen hususların çeşitliliği sayesinde çok farklı dallardan gelen geniş okuyucu profiline sahip. Yapı Dergisi’nin okur kitlesinin büyük çoğunluğunu mimarlar, mimarlık öğrencileri ve endüstriciler oluşturuyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş

Copyright © 2023 - Tüm hakları saklıdır. Haber Sentez